قسمت سوم آموزش lpic1

ارسال پست
نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
پست در این موضوع: 1
پست: 197
تاریخ عضویت: شنبه 29 مهر 1396, 11:10 am
محل اقامت: مشهد
نسخه فدورا: 28
نوع دستکتاپ: LXQt
تماس:

قسمت سوم آموزش lpic1

پست توسط phoenix » جمعه 13 بهمن 1396, 12:30 am

گاهي اوقات پيش مي ايد كه دستوري را از جايي مطالعه كرده ايد و ميخواهيد آن را درون ترمينال لينوكس خود تايپ نموده و نتيجه را ببينيد اما غافل از آنكه اين دستور به لحاظ املايي يا نحوي دچار اشكال بوده و شما را به دليل بروز خطا سردرگم و خسته مي كند و حتي باعث كاهش سرعت پيشرفت كار شما مي شود.
شل هاي لينوكسي حاوي ابزارهايي هستند كه مي توانند به شما كمك كرده و سرعت شما را بالا ببرند. در ادامه تعدادي از اين ابزارها رو براي شما معرفي ميكنيم.

🔆كامل شدن دستورات: قسمتي از يك دستور يا نام فايل را تايپ كرده و كليد Tab را بزنيد، در اين زمان شل سعي مي كند دستور شما يا نام فايل شما را كامل كند. اين در حالي اتفاق مي افتد كه دستور يا نام فايل مطابقت لازم را با دستورهاي موجود و فايل هاي موجود داشته باشد. بعد از تكميل شدن دستوري كه شما نيمي از آن را تايپ نموده بوديد توسط شل يك Space بعد از آن قرار داده شده و ممكن است يك صداي بيپ از سيستم بشنويد.
اگر مجدداً كليد Tab‌ را فشار دهيد شل تمامي دستوراتي كه ممكن است با متن تايپ شده شما شروع شود را به نمايش مي گذارد.

تمرين1: ترمينال لينوكس را باز نموده و كاراكترهاي tracer را تايپ نموده و كليد Tab را بزنيد سپس 2 بار كليد Tab‌ را بزنيد و نتيجه را بررسي كنيد. همين كار را براي كاراكترهاي tai انجام دهيد.

🔆تاريخچه: يكي از ابزارهاي كاربردي ديگري كه در شل وجود دارد history مي باشد. شل تمام دستوراتي كه شما تايپ مي كنيد را درون يك فايل نگه مي دارد. براي مشاهده ليست دستوراتي كه تايپ كرده ايد از دستور history استفاده كنيد.
تمرين2: دستور history‌ را تايپ كرده و اينتر بزنيد. در ليستي كه به شما نشان داده مي شود يك عدد را انتخاب كنيد و كنار كاراكتر ! قرارداده و اينتر بزنيد (20!). حاصل كار را خودتان مشاهده كنيد و نتيجه بگيريد.

🔆بازيابي يك دستور: يك راه ساده براي دسترسي به دستوراتي كه قبلاً تايپ كرده ايد فشردن كليدهاي جهت نماي بالا و پايين مي باشد. (Up and Down arrow keys) كليدهاي Ctrl+P و Ctrl+N نيز اين كار را براي شما انجام خواهند داد.

🔆جستجوي يك دستور: براي جستجوي يك دستور خاص از كليدهاي كنترلي Ctrl+R استفاده كنيد. براي اين كار كليدهاي مذكور را بزنيد و يك حرف كه مطمين هستيد درون دستور مورد نظر شما هست را تايپ كنيد تا خروجي را ببينيد اگر خروجي دستوري كه شما ميخواهيد نبود مجدداً كليدهاي Ctrl+R را بفشاريد تا دستور بعدي توسط شل جستجو شود. براي پايان دادن به جستجو از كليدهاي تركيبي Ctrl+G استفاده كنيد.

🔆حركت دادن پرامت در يك خط: زماني كه دستوري را تايپ كرده ايد براي اين كه پرامت را به ابتداي خط منتقل كنيد از Ctrl+A و براي اينكه مجدداً به انتهاي خط ببريد از Ctrl+E استفاده نماييد. همچنين استفاده از كليدهاي جهت نماي راست و چپ پرامت را يك كاراكتر به سمت چپ و يا راست منتقل مي كند. براي اينكه بتوانيد يك كلمه به جلو يا عقب برويد از Ctrl+plus+Right or Left استفاده كنيد.

ارزش مطالب اين جلسه را زماني كه در حال كار با يك لينوكس از طريق محيط متني هستيد، متوجه خواهيد شد.
منبع کانال:lpiclearn
تصویر برای ادامه کار و بالا رفتن کیفیت آموزش ها نیاز به حمایت مالی شما داریم پس لطفا از ما حمایت کنید
از اونجایی که برای جمع آوری و ترجمه و تالیف یک پست آموزشی زمان و زحمت زیادی صرف شده است.
لطفاً در صورت استفاده از این مطلب در سایت یا مقاله و ..... حتما با ذکر منبع و لینک برگشتی باشد.

مسلما این حمایت شما دوستان موجب پایداری اینگونه اثرها خواهد بود سربلند و پیروز باشین

ارسال پست

بازگشت به “lpic-1”