نکات مفید و کاربردی زبان برنامه نویسی python

زبان برنامه نویسی پایتون

تمام دستوراتی که با حرف P شروع میشوند در این انجمن قرار دارند
ارسال پست
نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
پست در این موضوع: 5
محل اقامت: مشهد
نوع دسکتاپ: LXQT
تماس:

نکات مفید و کاربردی زبان برنامه نویسی python

پست توسط phoenix » پنج شنبه 2 فروردین 1397, 1:29 pm

من در این بخش اصلا قصد آموزش زبان پایتون رو ندارم چون سایت و انجمن های فراوانی در این زمینه موجود هست فقط برای نمونه میتوانم مورد زیر را ذکر کنم
انجمن تخصصی پایتون و جنگو (پایتونی ها)
موارد مشابه زیاد هستند میتونید خودتون جستجو داشته باشید
هدف از باز کردن این تاپیک بیشتر ارایه بهترین ترفندهاست مثلا مدتی هست به جای دستور vi یا Vim (ویرایشگر متن) برای کد نویسی از visual studio code استفاده میکنم و واقعا میتونم به معنای واقعی به عنوان یک برنامه نویس لذت میبردم
چون من برای نوشتن کتابم از لاتک یا تک لایو ( Latex ) استفاده میکنم که نمونه پیش فرض یا پیشنهادیش واقعا مصیبت جنگ جهانی هستند ;) تنها راهکار همین visual studio code بود فکر میکنم اگر مایکروسافت مطلع میشد به عنوان یک فرد متعصب گنولینوکس چطور دارم از محصولش حمایت میکنم حتما مبلغی رو بابت تبلیغات در اختیارم قرار میداد :lol: بگذریم
در این بخش تصمیم دارم بعضی از کتابخانه های مفید یا تنظیمات مفید در ارتباط با visual studio code را آموزش بدم که امیدوارم برای دوستان مفید واقع بشه
تصویر برای ادامه کار و بالا رفتن کیفیت آموزش ها نیاز به حمایت مالی شما داریم پس لطفا از ما حمایت کنید
از اونجایی که برای جمع آوری و ترجمه و تالیف یک پست آموزشی زمان و زحمت زیادی صرف شده است.
لطفاً در صورت استفاده از این مطلب در سایت یا مقاله و ..... حتما با ذکر منبع و لینک برگشتی باشد.

مسلما این حمایت شما دوستان موجب پایداری اینگونه اثرها خواهد بود سربلند و پیروز باشین

نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
تماس:

ایجاد محیط ایزوله پایتون (virtual environment) در فدورا

پست توسط phoenix » پنج شنبه 2 فروردین 1397, 2:08 pm

خوب شاید یکی از مشکلات کاربران گنولینوکس ساخت محیط ایزوله با مثلا پایتون ۳ باشه در این پست تصمیم داریم به صورت خیلی ساده این موضوع رو بررسی کنیم
فرض کنید پروژه یا پوشه شما اسمش project_venv باشه و ما تصمیم داریم این پوشه رو ایزوله کنیم پیشنهاد میکنم مطلب آشنایی و استفاده از Virtual environment این مطلب رو بررسی کنید و باید متذکر بشم این مطلب آموزشی دوستمون در ارتباط با توزیع اوبونتو است و این مطلبی که من قرار هست تکمیلش کنم مرتبط به فدورا است
قدم اول: باید با دستور زیر virtualenv را نصب کنیم پس دستور زیر رو در ترمینال بزنید

کد: انتخاب همه

python -m pip install virtualenv
قدم دوم: دستورات زیر را به ترتیب در ترمنیال وارد کنید فقط باید متذکر بشم باید به پوشه پروژه تون مراجعه کنید و نسخه پایتون من 3.7 است

python3.7 -m venv project_venv
. project_venv/bin/activate
خروجی باید مثلا چیزی شبیه زیر باشد من مثلا نسخه پایتون رو بررسی کردم

(venv) $ python --version
Python 3.7.0b2
توجه ۱ : اگر بخوایید محیط ایزوله را غیرفعال کنید فقط باید دستور زیر را در ترمینال تایپ کنید

deactivate
توجه ۲ : اگر بخواهید در محیط ایزوله کتابخانه ای نصب کنید باید اول محیط ایزوله را فعال کنید

. project_venv/bin/activate
در قدم بعدی مثلا ما میخواهیم کتابخانه requests را نصب کنیم پس دستور زیر را در ترمینال تایپ میکنیم

python -m pip install requests
تصویر برای ادامه کار و بالا رفتن کیفیت آموزش ها نیاز به حمایت مالی شما داریم پس لطفا از ما حمایت کنید
از اونجایی که برای جمع آوری و ترجمه و تالیف یک پست آموزشی زمان و زحمت زیادی صرف شده است.
لطفاً در صورت استفاده از این مطلب در سایت یا مقاله و ..... حتما با ذکر منبع و لینک برگشتی باشد.

مسلما این حمایت شما دوستان موجب پایداری اینگونه اثرها خواهد بود سربلند و پیروز باشین

نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
تماس:

نصب visual studio code در فدورا

پست توسط phoenix » پنج شنبه 2 فروردین 1397, 2:45 pm

در این پست تصمیم داریم طریقه نصب رو آموزش بدیم در قدم اول مخزن مرتبط به visual studio code را اضافه میکنیم
قدم اول: دستورات زیر را به ترتیب در ترمینال تایپ کنید

sudo rpm --import https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc
sudo sh -c 'echo -e "[code]\nname=Visual Studio Code\nbaseurl=https://packages.microsoft.com/yumrepos/vscode\nenabled=1\ngpgcheck=1\ngpgkey=https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc" > /etc/yum.repos.d/vscode.repo'
قدم دوم: به روز رسانی مخازن و نصب visual studio code دستورات زیر را در ترمینال وارد کنید

dnf check-update
sudo dnf install code
افزونه های مفیدی که بعد از نصب visual studio code استفاده میکنم
  • LaTeX Workshop
  • LaTeX Compile
  • Material Icon Theme
  • Material Theme
  • Python
برای فعال سازی افزونه ها Material Icon Theme و Material Theme بعد از نصب باید به آدرسهای زیر مراجعه کنید

file/Preferences/color theme

و

file/Preferences/file icon theme

تا فعال شوند

نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
تماس:

کتابخانه های مفید در پایتون

پست توسط phoenix » پنج شنبه 2 فروردین 1397, 4:00 pm

بعضی از کتابخانه های مفید و کاربردی سعی کردم اینجا معرفی با طریقه نصب اونها
  • autopep8: برای رعایت کردن قوانین pep8

sudo python3 -m pip install pep8
  • Pillow: برای ویرایش و پردازش عکس استفاده میشه

sudo python3 -m pip install Pillow
  • requests

نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
تماس:

ذخیره تکه کدهای پر استفاده در ویژوال استادیو کد(visual studio code)

پست توسط phoenix » جمعه 3 فروردین 1397, 2:53 am

مطلبی که تصمیم دارم در ارتباط با اون آموزش بدم بسیار مفید و کاربردی است فرض کنید شما چندین تابع کد دارید که مرتب در جاهای مختلف تکرار میشوند حالا چه در پروژه های مختلف یا در همان فایل یک راه ساده در visual studio code وجود دارد که میتوانید برای کدهاتون شورت کات بسازید پس به آدرس زیر مراجعه کنید

file/Preferences/user snippet

زبان خودتان را انتخاب کنید بر فرض مثال اگر زبانتان را لاتک انتخاب کنید
باید بین دو {} کد مورد نظر خودتان را قرار دهید
قدم اول: اسمی برای کد خودتون انتخاب کنید دو نقطه بزارید و { باز کنید بر فرض مثال من اسم کدم رو insert_image قرار دادم

"insert_image":{

}
قدم دوم: انتخاب یک پیشوند مناسب مثلا من img انتخاب کردم وبین دوتا { نوشتم پس کد شما الان باید این شکلی باشد

"prefix": "img",

}
قدم سوم: قرار دادن کد مورد نظر ما حالا شما باید یک body همانند کد زیر بنویسید و دستورات خود را بین دو [] قرار دهید. هر خط کد را بین کوتیشن (") قرار دهید کد زیر بدون قرار دادن کد است در اصل شما میتونید این کد رو هم کپی و استفاده کنید

"body":["

"],
}
به کد زیر دقت کنید

"body": [
	"\begin{figure}[H]%ejbar shekl baray gharar gereftan zire matn"
	"\caption{پنجره دیسک ۲}"
	"\begin{center}"
		"\includegraphics[width=8cm]{pic/ch05/ch05-23.png}"
	"\end{center}"
	"\label{pic-59}"
"\end{figure}"

],
	"description":"قراردادن کد عکس در لاتک"
	}
کار تمام است برای فراخوانی فایل فقط کافی است اسمی که برای پسوند نوشتیم را بنویسید تا کد برای شما جایگذاری شود
توجه:فقط یک نکته برای زبان پایتون هست که باید ذکر کنم برای ایجاد ایندنت در کدهایتان حتما از t\ استفاده کنید به مثال زیر دقت کنید ما یک تابع ساده نوشتیم

"test def":{
"prefix": "test",
"body": [
	"def myfunc(teach,cours):",
	"\tprint(teach)"
],

}

ارسال پست

بازگشت به “P”