ویکی تخصصی گنولینوکس را در لینک زیر ببینید www.wiki.linuxfedora.ir برنامه های خط فرمان بر اساس حروف الفبا http://url.linuxfedora.ir/33نرم افزارهای گنولینوکس با تفکیک و دسته بندیhttp://url.linuxfedora.ir/3h آموزشهای مختلف گنولینوکس با دسته بندی

آشنایی با نام گذاری دیسک ها در لینوکس

دایرکتوری dev/ مربوط به دستگاه هایی است که لینوکس تشخیص داده و برای هر دستگاه یک فایل در dev/ در نظر میگیرد

آموزش و رفع مشکلات مرتبط به انواع فایل سیستم در لینوکس
ارسال پست
نمایه کاربر
phoenix
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
پست در این موضوع: 1
پست: 232
تاریخ عضویت: شنبه 29 مهر 1396, 11:10 am
محل اقامت: مشهد
نسخه فدورا: 29
نوع دسکتاپ: LXQT
تماس:

آشنایی با نام گذاری دیسک ها در لینوکس

پست توسط phoenix » دو شنبه 1 آبان 1396, 5:25 pm

همانطور که در آموزش معرفی سلسله مراتب فایل سیستم در gnu/linux یا file system hierarchy در مورد دایرکتوری های لینوکسی گفتیم دایرکتوری dev/ مربوط به دستگاه هایی است که لینوکس تشخیص داده و برای هر دستگاه یک فایل در dev/ در نظر میگیرد. دیسک و پارتیشن های روی آن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به ازای هر دیسک و هر پارتیشن یک فایل در dev/ وجود دارد. امام کدام فایل ها در dev/ مربوط به دیسک ها و پارتیشن ها هستند؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید با نحوه نام گذاری دیسک ها در لینوکس آشنا شویم.
  • فایل هایی مثل : cdrom, dvd, sr0 یکسان بوده و مربوط به دستگاه DVD شما هستند.
اما هارددیسک ها بصورت زیر نام گذاری می شوند:
  • اگر هارد شما از نوع قدیمی (PATA) باشد هاردهایی که به IDE معروفند با hd شروع می شوند و فرمت کلی آنها hdXY است X یک کاراکتر الفبایی است و از a شروع می شود و تا z می تواند ادامه یابد X در واقع شماره هارد شماست. اگر یک هارد داشته باشید نام هارد شما hda میشود و اگر بیش از یک هارد داشته باشید هارد اول hda هارد دوم hdb و الی آخر نام گذاری میشوند. Y شماره پارتیشن های هارد را مشخص میکند و از یک شروع میشود و ادامه پیدا میکند.
  • اگر هارد از نوع SATA است نام گذاری با sd شروع میشود و فرمت کلی آن sdXY است که X مانند حالت قبل شماره دیسک و Y شماره پارتیشن های دیسک است.
نام گذاری پارتیشن ها: همانطور که می دانید هر هارددیسک بصورت سخت افزاری چهار پارتیشن را حداکثر می تواند پشتیبانی کند اما شاید بیش از چهار پارتیشن نیز بر روی یک هارد دیده باشید دلیل آن را بررسی میکنیم حتما این را هم می دانید که دو نوع پارتیشن داریم primary و extended این دو نوع توسط هارددیسک بصورت سخت افزاری پشتیبانی میشوند بر روی پارتیشن های extended می توان به تعداد دلخواه بصورت نرم افزاری پارتیشن logical ساخت با توضیحات ارائه شده در مورد پارتیشن ها به نام گذاری می پردازیم.
پارتیشن های primary و extended می توانند اعداد یک تا چهار را به خود اختصاص دهند و پارتیشن های logical همیشه از پنج شروع میشوند و ادامه می یابند.
 ! پیام از: phoenix
نکته قابل توجه این است که حتی اگر تنها یک پارتیشن primary و یک پارتیشن extended داشته باشیم که دارای شماره یک و دو هستند باز هم logical ها از پنج شروع میشوند.
در ادامه چند مثال برای واضح شدن مطلب بیان می کنیم:
  • dev/sda/ نشان دهنده این است که هارد از نوع SATA بوده (sd) و هارد اول (a) ماست. اینکه شماره پارتیشن ندارد یعنی خود هارد است فارغ از پارتیشن هایش
  • dev/hdb/ نشان دهنده این است که هارد از نوع PATA بوده (hd) و هارد دوم (b) ماست. اینکه شماره پارتیشن ندارد یعنی خود هارد است فارع از پارتیشن هایش
  • dev/sdc3/ نشان دهنده این است که هارد از نوع SATA بوده (sd) و هارد سوم (c) ماست. شماره ۳ بیانگر این است که پارتیشن از نوع primary یا extended بوده و پارتیشن سوم ماست.
  • dev/hde6/ نشان دهنده این است که هارد از نوع PATA بوده (hd) و هارد وپنجم (e) ماست شماره ۶ بیانگر این است که پارتیشن از نوع logical بوده و دومین پارتیشن logical ماست.
آخرین ويرايش توسط 3 on phoenix, ويرايش شده در 0.
دلیل: رفع علط های املایی
تصویر برای ادامه کار و بالا رفتن کیفیت آموزش ها نیاز به حمایت مالی شما داریم پس لطفا از ما حمایت کنید
از اونجایی که برای جمع آوری و ترجمه و تالیف یک پست آموزشی زمان و زحمت زیادی صرف شده است.
لطفاً در صورت استفاده از این مطلب در سایت یا مقاله و ..... حتما با ذکر منبع و لینک برگشتی باشد.

مسلما این حمایت شما دوستان موجب پایداری اینگونه اثرها خواهد بود سربلند و پیروز باشین

ارسال پست

بازگشت به “آموزش - سوالات و مشکلات فایل سیستم در لینوکس”