ابزار کاربر

ابزار سایت


tutorials:file_system:how_to_enable_ssd_trim_support_on_fedora

فعال کردن TRIM روی SSD شما در فدورا

همانطور که شما به احتمال زیاد آگاه هستید ، SSD (Solid State Disks) قادر به دستیابی به سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار سریعتر نسبت به دیسک های سخت سنتی هستند. آنچه شما احتمالاً از آن آگاه نیستید اینست که SSD ها با گذشت زمان می توانند مقداری از آن سرعت را در هنگام نوشتن روی دیسک از دست بدهند. اگر بر روی سیستم شخصی یا سرور خود از ssd استفاده میکنید حتما این مطلب رو مطالعه کنید. فعال کردن TRIM به طور فابل توجهی عمر SSD شما را افزایش میدهد.اگر کلا نمیدانید trim چیست پیشنهاد میکنم مطلب منظور از TRIM Support در درایوهای SSD چیست ؟ را مطالعه کنید.1)

شما بایستی از فایل fstab که در ادامه تغییرات بر روی آن اعمال میکنیم را با دقت بررسی کنید, چون یک کاما نادرست, فاصله یا حتی یک خط جدا باعث میشود کامپیوتر شما دیگر بوت نشود. برای صرفه جویی در وقت پیشنهاد میکنیم از فایل پشتیبان تهیه کنید و با دقت بالا موارد ذکر شده را انجام دهید.

۲ تا راه حل میتوان برای رفع این مشکل پیشنهاد داد راه حل اول بسیار ساده و راه حل دوم کمی مشکل و چالش دار

راه حل اول:

نحوه برنامه ریزی TRIM برای پاک کردن بلوک های داده SSD

اینجاست که TRIM وارد می شود. TRIM یک دستور داخلی است که در دستورات ATA برای SSD ها تنظیم شده است و بخشی از نحوه اتصال دیسک با رایانه است. سیستم عامل قادر به ارسال دستورات TRIM به دیسک است تا بداند کدام بلوک ها بخشی از پرونده های حذف شده هستند و به SSD اجازه می دهد تا قبل از نیاز به نوشتن بر روی آنها ، بلوک ها را پاک کند. در حالی که سیستم عامل قادر به پاک کردن این بخش ها در هر بار حذف یک فایل در سیستم فایل است ، این امر همچنین می تواند در عملکرد تأثیر بگذارد و ssd را کندتر کند. بنابراین توصیه این است که TRIM را در یک برنامه اجرا کنید تا بلاک ها به طور متناوب پاک شوند.

برای فعال کردن عملکرد TRIM باید از دستور fstrim در خط فرمان استفاده کنید.می توانید آن را با دستور زیر تست کنید:

sudo fstrim -a -v

آرگومان -a به fstrim می گوید که تمام پارتیشن های معتبر موجود را بررسی کند و آرگومان -v یک خروجی شفاهی را به شما نشان می دهد که fstrim چه کاری انجام داده است. شما باید خروجی دستور را ببینید.

اگر از اوبونتو استفاده میکنید نیازی به اقداماتی که بعد از این انجام میدهیم نیست چون به صورت پیش فرض برای شما فعال هست ولی برای توزیع های دیگه و مخصوصا فدورا تا امروز که این مطلب رو مینویسم شما باید سرویس fstrim رو فعال کنید پس با دستور زیر اجراش میکنیم:

sudo systemctl enable fstrim.timer
sudo systemctl start fstrim.timer

کاهش دادن عملیات رایت روی درایو SSD

در سیستم عامل لینوکس میتونیم با ایجاد تغییراتی در فایل fstab که جدول پیکربندی فایل سیستم ها و mount و unmount کردن هستش عملیات رایت رو کاهش بدیم و همچنین کاری کنیم که فایل های temp و log ها به جای اینکه روی ssdذخیره بشن روی رم سیستم ذخیره بشن

ابتدا فایل /etc/fstab رو با استفاده از یک ویرایشگر و دسترسی ادمین باز میکنیم (sudo gnome-text-editor /etc/fstab ) و سپس به درایو های روی ssd فلگ noatime رو اضافه میکنیم همچنین در اخر فایل هم لاین های زیر رو اضافه میکنیم برای temp و log و بعد هم تغییرات رو ذخیره میکنیم و سیستم رو ریبوت میکنیم تا تغییرات اعمال بشه.

# Added 4 lines to use RAM instead of SSD for temp and log files
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tutorials/file_system/how_to_enable_ssd_trim_support_on_fedora.txt · آخرین ویرایش: 2023/12/30 19:33 توسط phoenix_wiki

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki